reklama
kategoria: Polityka
4 grudzień 2024

Od nowego roku w warszawskim sądzie apelacyjnym ma powstać wydział "frankowy"

zdjęcie: Od nowego roku w warszawskim sądzie apelacyjnym ma powstać wydział
fot. PAP
Od nowego roku w ramach Sądu Apelacyjnego w Warszawie ma zacząć funkcjonować oddzielny wydział mający zajmować się sprawami kredytów frankowych - poinformowali w środę przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Według danych SA wydział ma liczyć 20 sędziów.
REKLAMA

Jak poinformowała pełnomocniczka MS ds. ochrony praw konsumenta zajmująca się m.in. kwestiami "frankowymi" Aneta Wiewiórowska-Domagalska "w resorcie sprawiedliwości kończą się formalności, które mają spowodować, aby od stycznia przyszłego roku taki nowy wydział zaczął funkcjonować".

"W związku z katastrofalną sytuacją naszego sądu i zalewem spraw +frankowych+ w wydziałach cywilnych należało podjąć takie kroki i chodzi o to, aby nastąpiła znacząca poprawa w sprawności tych postępowań" - powiedziała z kolei PAP w środę rzeczniczka prasowa warszawskiego sądu apelacyjnego ds. cywilnych sędzia Alicja Fronczyk. Jak dodała wniosek w sprawie utworzenia takiego wydziału władze SA złożyły do resortu sprawiedliwości jeszcze jesienią.

"Była już wstępna akceptacja MS i od stycznia ma orzekać w tym wydziale 20 sędziów, choć ze względów organizacyjnych wydział pewnie faktycznie ruszy chwilę później" - przekazała sędzia Fronczyk.

Natomiast Wiewiórowska-Domagalska w rozmowie z dziennikarzami przyznała, że obecnie jednym z największych problemów w odniesieniu do postępowań "frankowych" jest "ogromna liczba takich spraw - ponad 200 tys. - toczących się obecnie w wymiarze sprawiedliwości".

"W praktyce oznacza to ogromne obciążenie pracy sadów i opóźnienia w procedowaniu wszystkich postępowań, nie tylko tych +frankowych+. Ze względu na liczbę spraw +frankowych+ ludzie, którzy trafiają do sądów z innych powodów, na przykład spraw rodzinnych lub spadkowych, czekają dłużej" - wskazała Wiewiórowska-Domagalska.

Jednocześnie pełnomocniczka MS zwróciła uwagę, że "obecnie sądy okręgowe coraz sprawniej radzą sobie ze sprawami kredytów frankowych". "Natomiast sprawy trafiają do sądów apelacyjnych i w tych sądach powstają zatory. Apelacja warszawska jest tu najbardziej obciążoną apelacją ze wszystkich w Polsce" - wskazała.

Nowy wydział SA ma w związku z tym pomóc w "opanowaniu wpływu" spraw dot. kredytów frankowych kierowanych do II instancji z sądów okręgowych - zwłaszcza z Sądu Okręgowego w Warszawie. W tym sądzie okręgowym bowiem już od kwietnia 2021 r. działa wydział "frankowy", czyli XXVIII Wydział Cywilny tego sądu, w którym jest ponad 40 tys. takich spraw. Sprawy te w dużej części trafiają następnie do SA.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z Sądem Apelacyjnym w Warszawie po to, żeby lepiej zarządzać przepływem spraw +frankowych+, a przekazanie ich do jednego wydziału usprawni pracę tego sądu" - zapewniła Wiewiórowska-Domagalska.

Sędzia Fronczyk powiedziała zaś, że obecnie w jej referacie sędziego liniowego w SA blisko 90 proc. spraw, to sprawy "frankowe". "Te sprawy, które są rozlosowane zostają przy sędziach w starych referatach, natomiast do nowego wydziału będzie trafiał bieżący wpływ" - dodała sędzia.

Jak powiedziała rzeczniczka SA siedziba nowego wydziału sądu apelacyjnego ma mieścić się w Warszawie przy ul. Przyokopowej. Będzie to nowa lokalizacja dla Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ale jak zwróciła uwagę sędzia Fronczyk, ta lokalizacja jest istotna, gdyż już teraz przy ul. Przyokopowej znajduje się siedziba wydziału "frankowego" warszawskiego sądu okręgowego. "To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż akta spraw nie będą przewożone z miejsca na miejsce" - oceniła sędzia Fronczyk.

Resort sprawiedliwości wskazuje zaś, że podejmowane są także inne działania, które mają usprawnić rozpatrywanie spraw cywilnych, ze szczególnym uwzględnieniem pozwów "frankowych". Od początku grudnia br. wydzielona sekcja zajmująca się takimi sprawami powstała także w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

"Już w tej chwili apelację warszawską wzmocniono asystentami sędziowskimi. W przyszłym roku będzie kolejne bardzo znaczące wzmocnienie wszystkich sądów w Polsce etatami asystenckimi" - zapewniła Wiewiórowska-Domagalska. Dodała, że równolegle trwają prace nad digitalizacją i informatyzacją procedur w sądach.

Niezależnie od tych działań organizacyjnych w resorcie sprawiedliwości trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy, która ma usprawnić postępowania w sprawach kredytów "frankowych".

Projekt ma dotyczyć szerokiego zakresu problemów odnoszących się do tych spraw - zarówno proceduralnych, jak i prawnych - mających finalnie prowadzić do przyspieszenia tych postępowań i redukcji ich liczby m.in. na skutek łączenia do jednego postępowania spraw roszczeń klienta i roszczeń banku, a także "zachęt" do wycofywania spraw z II instancji, a także propagowania ugód.

Według zapowiedzi resortu szczegółowe zapisy tego projektu mamy poznać do końca tego roku, gdyż jeszcze w grudniu miałyby ruszyć jego zewnętrzne konsultacje. (PAP)

Marcin Jabłoński

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Góra Kalwaria
1.1°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Górze Kalwarii

kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii,...
wstęp biletowany